2013.04.07

       Copyright:
gellerie@hotmail.com

website design software
Szentendre

Részletek Dr. Pávai Erzsébet megemlékezéséből a szentendrei Ferences gimnázium megindulásáról:

A plébánia hivatal és szülői összefogásból jött létre a gimnázium. 1938-ban a jelenlegi Rákóczi úti iskola helyén. A r. k. Egyházközség által fenntartott gimnázium egyelőre nem tudta megszerezni a nyilvánossági jogot, magánjellegű gimnáziumként működött. Ezért a tanulóknak évente kétszer a főbb tantárgyakból vizsgát kellett tenni valamelyik nyilvános jogú gimnáziumban. A diákok noha állami szempontból magántanulók voltak, szabályszerűen jártak iskolába. A tanári kar, 61 képzett tanárból állt. Általában Budapestről jártak ki. Az első igazgató dr. Kálmán Béla volt, aki az iskolában lakott. A második igazgató . Farkas Gábor, a harmadik pedig dr. Gelléri Emil.

Különböző vallású gyerekek jártak ide, de nagyobbrészt katolikusok. A hagyományos tantárgyak tanulása mellett tanultak retorikát, erkölcstant, filozófiát, valláserkölcsöt. Valóban magas szintű oktatás folyt nyolc éven keresztül. A latin mellett választott nyelv akkoriban francia, ill. német volt.

A háború megtizedelte a diákok sorait. Sok fiút elhurcoltak leventeként, többeket deportáltak. 1945 tavaszán kezdett az iskola újra működni csökkent létszámmal. Az 1943-ban 30-as létszámmal induló osztályban csak tízen voltak. Később a leventék visszatértek, de egy évet vesztettek.
 
1948. március 19-én nyerte el az iskola a Szentendrei Római Katolikus Egyházközségi Gimnázium címen a nyilvánossági jogot. Ilyen címen ebben az évben 10 tanuló tett érettségi vizsgát. (Az érettségi bizonyítvány hitelesítve a bárányos pecséttel.) Ez az egyetlen osztály élte le végig a nyolc évet a katolikus gimnáziumban.

1948 júniusában államosították az iskolát és egyúttal el kellett hagyni a Rákóczi úti épületet, ahová 8 osztályos általános iskolát telepítettek. A gimnázium megkapta az üresen álló, volt csendőrlaktanya épületét. Ebben az épületegyüttesben csak a két tiszti lakás épülete volt új és elfogadható állapotban. A többi épületrészt a múlt század kő-vályog parasztházakból, istállókból alakították át legénységi szobákká. Gelléri Emil igazgató vezetésével tanárok és diákok egész nyáron át szorgoskodtak a mesteremberek mellett, hogy szeptemberben megkezdődhessen a tanítás. Az apró helyiségek közfalait kibontották, így szűkösen ki tudták alakítani a nyolc tantermet. Az utcai fronton tágas ablaksort építettek be. Az egész épületet kimeszelve tették viszonylag elfogadhatóvá.

Megszűnt a nyolcosztályos gimnázium. Az új 8 osztályos általános iskolára 4 osztályos gimnázium következett. Az osztályozó jegyek számát 7-re emelték. Megalakult az iskolán belül a DISZ. Az osztálybizalmiak beleszólhattak a tanári testület gyűléseibe, osztályozásokba, fegyelmi ügyekbe. Kaptunk a központból egy ellenőrző tanárt, egyébként a tanári kar és az igazgató is a helyén maradhatott. Hittantanítás még folyt, de a hittan jegy már nem számított bele az átlagba. Misére szervezetten nem vonultunk fel, de kivonultunk a szovjet emlékműhöz és énekeltük az "avanti populo", a "Kovács vagyok" c. dalt. 1949-ben 15 tanuló tett érettségi vizsgát, 1950-ben 11 tanuló, a Dolgozók Gimnáziumában 12. A tanári karban a következő tanárok működtek: Boros Lajos (magyar), dr. Dankó Imre (angol), Gelléri Emil (fizika), Gerencsér János (történelem), Juhász Armand (testnevelés), Kovács Lajos (ének), Kozma Péter (matematika-fizika), Lehrbaum Ottilia (francia), Molnár József (matematika), dr. Somos Jenő (történelem), Szalay Jánosné (német), Tihanyi Ferenc (magyar). Három tanárról tudjuk, hogy még él: Gelléri Emil, Kovács Lajos és Tihanyi Ferenc. Tisztelettel köszöntjük őket.

1950 nyár végén már szállongó hírek jártak Szentendrén, hogy az iskolát átveszik a ferencesek. Ez be is igazolódott. A szeptember 1-jei évnyitóra összegyűlt diákokat hazaküldték azzal, hogy majd később a ferencesek nyitják meg a tanévet. Ezzel egy új korszak kezdődött az iskola életében. Lassan már negyven éves a Ferences Gimnázium. Épült, szépült, gyarapodott az évek során. Rengeteg orvost, mérnököt és becsületes dolgozót adott a hazának.

A teljes szöveg a Ferences gimnázium honlapján volt található, de az oldal már nem található: http://www.ferences-sz.sulinet.hu/gimn/tortenet/DrPavai.htm
 

[Dr. Gelléri Emil] [Kaposvár] [Fodor András] [Szentendre] [Budapest] [Nekrolog] [Gelleri Emil dij] [Díjazottak] [Képek]